Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Adam Frankowski

Pan dr n. med., insp. w stanie spoczynku Adam Frankowski – absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego Filii w Białymstoku oraz Podyplomowego Studium Oficerskiego Ekspertów Kryminalistyki Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

W latach 1990–1994 starszy asystent Instytutu Chemii Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego UW Filii w Białymstoku. W latach 1994–2013 biegły kryminalistyki z zakresu chemii Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. W 1999 roku pełnił obowiązki kierownika Laboratorium Celnego Urzędu Celnego w Białymstoku. W latach 2004-2013 zastępca naczelnika LK KWP w Białymstoku, gdzie wdrożył system zarządzania finansami. Biegły sądowy z ponad 20 letnim doświadczeniem.

W latach 2013-2022 Zastępca Dyrektora Instytutu Badawczego – Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, a w 2016-2017 kierownik tegoż instytutu. W 2019 roku na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie obronił rozprawę doktorską. Twórca i pierwszy kierownik Zespół DVI w Polsce utworzonego zgodnie ze standardami Interpol-u. Od ponad 15 lat prowadzi zajęcia z zakresu techniki kryminalistycznej, chemii kryminalistycznej i identyfikacji ofiar katastrof masowych (DVI) m. in. na Wydziale Prawa i Wydziale Chemii Uniwersytetu w Białymstoku, Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz w Centrum Nauk Sądowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Jest współautorem dwóch monografii naukowych, rozdziałów w monografiach i wielu publikacji z zakresu chemii, kryminalistyki i identyfikacji ofiar katastrof masowych. Kierownik i trener projektów współfinansowanych z Funduszy Unii Europejskiej w ramach POIR, Erasmus+, Europejskiego Partnerstwa Wschodniego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Był członkiem Rady Naukowo-Technicznej przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji. W obecnej kadencji członek Zespołu Analityki Sądowej i Toksykologicznej Komitetu Chemii Analitycznej PAN.

Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za wybitne zasługi w dziedzinie identyfikacji ofiar katastrof masowych oraz zaangażowanie w walkę z pandemią COVID-19.